Życie w stresie i pośpiechu, niedostateczna ilość snu i relaksu, a także mało urozmaicona dieta, oparta w dużej mierze na przetworzonej i mało wartościowej żywności – to najczęstsze przyczyny spadku koncentracji i spowolnienia procesów myślowych. Jak zadbać o kondycję mózgu i lepszą koncentrację?

Co obniża koncentrację? 

Codzienne obowiązki, zarówno w pracy, jak i w domu czy na uczelni mocno dają się we znaki naszemu organizmowi. Często już od samego rana, w zasadzie od wstania z łóżka, działamy na wysokich obrotach. Nagromadzone obowiązki i nieprzewidziane sytuacje, które wpadają do i tak napiętego już grafiku sprawiają, że stajemy się rozkojarzeni i nerwowi. Taki stan nie sprzyja sprawnej realizacji kolejnych zadań – zwłaszcza jeśli są one związane z pracą umysłową. 

Im więcej stresu i obowiązków, tym bardziej spada wydajność umysłowa – a to z kolei powoduje frustrację i nerwowość, które jeszcze bardziej obniżają naszą sprawność. Co najbardziej wpływa na spadek koncentracji i wydajności mózgu? To przede wszystkim: 

  • mało komfortowy sen – jeśli w nocy śpisz nerwowo lub budzisz się co jakiś czas i nie możesz ponownie zasnąć, w pokoju jest zbyt ciepło lub zbyt zimno, a dodatkowo spokojny sen zakłóca Ci gonitwa myśli – to w dużym stopniu odbija się na kondycji umysłowej i fizycznej kolejnego dnia. Zadbaj więc o spokojny, komfortowy sen o dostatecznej długości, a pozytywne skutki zaobserwujesz w niedługim czasie;
  • nieodpowiednia dieta – mało urozmaicona i mało wartościowa dieta to zmora dzisiejszych czasów. Im bardziej jałowa dieta, tym mniej witamin i składników mineralnych dostarczasz organizmowi z pożywienia. Tym samym mózg zostaje pozbawiony „paliwa”, dlatego spada jego wydajność!
  • chroniczny stres – bezdyskusyjnie to główny winowajca odpowiedzialny za spadek koncentracji. Jeśli czujesz, że osłabia Cię właśnie stres, zamiast sięgać po napoje energetyzujące, postaraj się wyciszyć. Twój układ nerwowy Ci za to podziękuje, a organizm łatwiej wróci do równowagi;
  • presja – w pracy i/lub w domu, oczekiwania innych, których nie możemy/nie chcemy spełnić i inne sytuacje, które powodują gonitwę myśli, także wpływają niekorzystnie na układ nerwowy i wydajność mózgu. 

Podstawą do tego, by organizm wrócił do równowagi, jest oczywiście wyeliminowanie czynników, które ją zaburzają. Warto przy tym pamiętać, że na równi z eliminacją szkodliwych czynników istotne jest wsparcie organizmu – przede wszystkim w postaci witamin i minerałów. 

Co na koncentracjępomaga na co dzień?

Jak na co dzień zadbać o to, by mózg pracował wydajnie, a koncentracja utrzymywała się na stałym, wysokim poziomie? Zadbaj przede wszystkim o:

  • wartościową, lekkostrawną dietę, bogatą w najważniejsze witaminy i składniki mineralne;
  • odpowiednią dawkę relaksu i snu każdego dnia;
  • unikanie używek – tytoniu, kawy i napojów energetyzujących: na dłuższą metę mają niekorzystny wpływ na układ nerwowy, a tym samym na pracę mózgu.

Pomocne jest również wykonywanie ćwiczeń na koncentrację – stymulują mózg i pobudzają go do pracy. Oprócz tego w miarę możliwości postaraj się zapewnić sobie komfortowe warunki do pracy – z otoczenia wyeliminuj czynniki rozpraszające. Pij dużo wody, najlepiej niegazowanej. 

Zbawienny wpływ na układ nerwowy ma również przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna. Wystarczy nawet codzienny, dłuższy spacer z psem czy wyjście z tramwaju lub autobusu 2 przystanki wcześniej, by odświeżyć umysł i dodać sobie sił. 

Co na koncentrację i pamięć?Kilka słów o suplementach diety

Jak wspierać koncentrację i dbać o dobrą pamięć? Urozmaicona dieta i higieniczny tryb życia to podstawa do tego, by organizm był wydajny pod każdym względem. Zmiana trybu życia jest jednak czasochłonna i trudna – po drodze zdarza się mnóstwo większych i mniejszych wpadek, które spowalniają dojście do celu. Nie warto jednak się poddawać! Pracę mózgu warto wspierać suplementami diety wysokiej jakości – takimi jak Bodymax Focus. To kompozycja roślinnych ekstraktów: z korzenia żeń-szenia, korzenia różeńca górskiego i nasion guarany. To naturalne składniki, które łagodnie, ale skutecznie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, dzięki czemu zmniejszają uczucie zmęczenia i wspomagają sprawność umysłu.