Skuteczna nauka jest potrzebna nie tylko w okresie szkoły i studiów, ale również na późniejszych etapach życia. Stanowi klucz do samorozwoju oraz kariery zawodowej. Czasem jednak, mimo chęci, nauka idzie opornie, a wszelkie podjęte próby uczenia się są nieskuteczne. Kluczem jest odpowiednia koncentracja. Jak ją osiągnąć i utrzymać na optymalnym poziomie? Jak się lepiej uczyć? Oto najlepsze sposoby na szybką naukę!

Spis treści:

  1. Jak się lepiej uczyć?
    1. Ustal listę zadań
    2. Przygotuj miejsce nauki
    3. Usuń rozpraszacze
    4. Stosuj dietę na koncentrację
    5. Nawodnij organizm
    6. Zadbaj o aktywność fizyczną
    7. Rób przerwy
    8. Wyśpij się
    9. Powtarzaj materiał na głos
    10. Stosuj suplementację

Jak się lepiej uczyć?

Jak to się dzieje, że część osób potrafi z łatwością przyswoić nową wiedzę, a niektórym z nas sprawia to taką trudność? Zarówno w czasie nauki szkolnej, jak i w pracy zawodowej oprócz przyswojenia nowych informacji – ważne jest także zapamiętanie ich na dłużej.

Wykorzystując poniższe sposoby na naukę, można wyrobić w sobie nawyk skutecznego uczenia się i trwałego zapamiętywania. Dostępność oraz łatwość tych rozwiązań sprawi, że będą one przydatne podczas nauki i w pracy.

Oto 10 sposobów, które pomogą się lepiej uczyć:

1. Ustal listę zadań

Planowanie to podstawa. Sprawdza się w przypadku realizacji rozbudowanych zadań, a także w czasie nauki jednego tematu[1].

Jak stworzyć listę zadań?

  • ustal małe cele – podział całości na mniejsze elementy pozwoli opanować kolejne zagadnienia po kolei. Poza tym – takie cele łatwiej spełnić. Prościej przyswoić małe partie materiału niż nadmiar wiadomości;
  • zapisz listę, by móc kontrolować postępy;
  • unikaj wielozadaniowości – ona niszczy koncentrację! Badania pokazują, że osoby pracujące nad kilkoma rzeczami jednocześnie, wykonują kolejne zadania znacznie wolniej, niż osoby, które zajmowały się nimi po kolei.

2. Przygotuj miejsce nauki

Nauka lubi porządek![2] Mniej rzeczy dookoła, to mniej rozpraszaczy, a co za tym idzie – większe skupienie uwagi. Dlatego dobrze zadbać o przejrzyste miejsce do nauki (można np. uprzątnąć biurko i przygotować wszystkie potrzebne materiały tak, by mieć do nich łatwy dostęp).

Przed nauką warto również przewietrzyć pomieszczenie, bo większa ilość tlenu w powietrzu pozwoli lepiej dotlenić komórki mózgowe.

Należy również zadbać, aby nikt nam nie przeszkadzał. Możemy też wspomóc się muzyką, która wpływa na zwiększenie koncentracji.

3. Usuń rozpraszacze

Wyciszenie telefonu lub odłożenie go na bok, zrezygnowanie z przeglądania portali społecznościowych – to z pewnością korzystne rozwiązania dla naszej koncentracji.

Przed podjęciem nauki bądź pracy warto też zakończyć wszystkie inne czynności np. wyłączyć piekarnik, pralkę i inne sprzęty domowe, które mogą wymagać naszej uwagi.

4. Stosuj dietę na koncentrację

Witaminy i minerały mają kluczowe znaczenie nie tylko dla samej pracy mózgu, ale także dla koncentracji oraz skupiania uwagi.

Warto uzupełnić dietę o warzywa i owoce bogate w kwas foliowy, beta-karoten i flawonoidy.

Orzechy włoskie oraz tłuste ryby są z kolei skarbnicą zdrowych tłuszczy, bogatych w kwasy omega-3, których zadaniem jest wspieranie pracy mózgu. Więcej na temat odpowiedniej diety na pamięć i koncentrację znajduje się tutaj.

5. Nawodnij organizm

Badania pokazują, że prawidłowe nawodnienie poprawia efektywność mózgu nawet o 14%[3]. Jego praca opiera się o procesy z udziałem elektrolitów i to od poziomu nawodnienia zależy, czy funkcjonują one poprawnie.

Kiedy ciało nie otrzymuje wystarczających ilości wody, komórki mózgowe pracują mniej wydajnie, przez co mogą wystąpić problemy z koncentracją i wykonywaniem zadań.

Co więcej, odwodnienie może upośledzać pamięć krótkotrwałą[4]. Wybierając napój, warto pamiętać o tym, że najlepiej nawadnia czysta, świeża woda.

6. Zadbaj o aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna poprawia przepływ krwi w naczyniach mózgowych, co zwiększa sprawność umysłową i stopień skupienia.

Według przeprowadzonych badań[5] wyższa koncentracja utrzymuje się nawet do kilku godzin po wysiłku.

Dodatkowo, ćwiczenia fizyczne zazwyczaj nie są obciążone wyzwaniami psychicznymi, co pozwala mózgowi „wyłączyć się” i odpocząć, skupiając się wyłącznie na ćwiczeniach.

7. Rób przerwy

Zdolność do koncentracji ma swoje granice. Nawet najlepiej wyćwiczony mózg nie jest w stanie przyswajać materiału przez wiele kolejnych godzin i wraz z upływem czasu spada skuteczność nauki.

Dlatego w czasie wielogodzinnych sesji warto robić kilkunastominutowe przerwy. Podczas nich można zjeść coś lekkiego, wykonać krótkie ćwiczenia fizyczne, posłuchać muzyki, wyjść na mały spacer albo wybrać się na krótką drzemkę.

8. Wyśpij się

Sen jest nieodzownym czynnikiem w procesie uczenia się[6] i przede wszystkim trwałego zapamiętywania danych. To podczas snu konsoliduje się pamięć długotrwała, odpowiadająca za przechowywanie faktów.

W fazie REM (rapid eye movement) nowe wiadomości zostają opracowywane. Przekłada się to na lepsze zrozumienie przyswajanego materiału, a także może być źródłem nowych pomysłów.

9. Powtarzaj materiał na głos

Pamięć działa najlepiej, gdy frazy, które chcemy zapamiętać, wypowiadane są na głos[7].

Odczytując informacje na głos, aktywizujemy mózg i zmuszamy go do efektywniejszego działania. Mówienie, a tym samym słuchanie własnego głosu, wpływa korzystnie na zapisywanie wymawianych faktów w pamięci długotrwałej.

10. Stosuj suplementację

Stosowanie preparatów wspiera utrzymanie stanu skupienia i może zwiększać funkcje poznawcze. Na uwagę zasługują tabletki na koncentrację Bodymax Pełna Koncentracja.

Suplement ten bogaty jest w witaminy z grupy B, wspierające prawidłową pracę układu nerwowego, a jego musująca forma jest wygodna, smaczna i szybka w użyciu.

Wymienione sposoby na efektywną naukę pozwolą uczyć się lepiej każdemu z nas.

Co więcej, korzystanie z powyższych rad może wpłynąć pozytywnie na procesy przyswajania wiadomości i ich zapamiętywania.

Trzeba pamiętać, że o lepszą pracę mózgu warto dbać w każdym wieku, bez względu na to, jakie wyzwania intelektualne mamy przed sobą.

Bibliografia:

[1] Holmes A., Skuteczne zdawanie egzaminów. Jak zdobyć umiejętności gwarantujące sukces, tłum. M. Jóźwiak, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2007.

[2] Spitzer M., Jak uczy się mózg, tłum. M. Guzowska-Dąbrowska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011.

[3] Goldberg E., A. Fernandes, P. Michelon, Fitness mózgu, tłum. M. Guzowska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015

[4] Pross N. (2017). Effects of dehydration on brain functioning: A life–span perspective. Annals of Nutrition and Metabolism

[5] Żylińska M., Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2013

[6] J. Mageo Theorizing dreaming and the self, w: Dreaming and the self: new perspectives on subjectivity, identity, and emotion, ed. by J. Mageo, State University of New York Press, New York 2003

[7] Erk S., M. Kiefer, J. Grothe, A.P. Wunderlich, M. Spitzer, H. Walter, Emotional context modulates subsequent memory effect, „NeuroImage” 2003, vol. 18, nr 2