Lecytyna większości osób kojarzy się ze składnikiem korzystnie wpływającym na pamięć i koncentrację. To jednak nie wszystkie właściwości lecytyny! Jak działa, na co pomaga i dlaczego warto ją stosować? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Spis treści:
- Co to jest lecytyna?
- Rodzaje lecytyny
- Gdzie występuje lecytyna?
- Jakie są właściwości i działanie lecytyny?
- Komu przede wszystkim pomoże lecytyna?
- Jak dawkować lecytynę?
Co to jest lecytyna?
Lecytyna to mieszanka różnych związków (przede wszystkim fosfolipidów, ale także kwasów tłuszczowych i trójglicerydów) naturalnie występująca w każdej komórce ludzkiego ciała.
Wspiera wydajność umysłu, koncentrację i pamięć. Jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania osłonek mielinowych, które warunkują przesyłanie impulsów w naszych nerwach. Dodatkowo badania na zwierzętach wykazały, że regularnie podawana przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi[1].
Rodzaje lecytyny
Wyróżniamy trzy rodzaje lecytyny. Są to:
- właściwa lecytyna, która jest budulcem błon komórkowych i organelli wszystkich komórek naszego organizmu,
- kefaliny (fosfatydyloetanoloaminy), które biorą m.in. udział w syntezie lecytyny w komórkach,
- fosfatydyloinozytol, który – podobnie jak lecytyna – jest składnikiem błon komórkowych i warunkuje prawidłowe odbieranie przez nie sygnałów ze środowiska zewnętrznego.
Gdzie występuje lecytyna?
Lecytyna występuje w wielu, wbrew pozorom, przetworzonych produktach, np. w pieczywie czy czekoladzie. Jest do nich bardzo chętnie dodawana, ponieważ znacznie ułatwia łączenie się poszczególnych składników i poprawia konsystencję gotowego produktu.
Nie znaczy to jednak, że te produkty powinny być naszym jedynym jej źródłem – lecytynę można także znaleźć w o wiele zdrowszych warzywach, owocach, nasionach czy rybach.
Naturalne źródła
Lecytyna to związek występujący naturalnie w pożywieniu, dlatego włączenie do diety produktów, w których się znajduje, pomoże zaspokoić zapotrzebowanie na nią. W jakich produktach spożywczych znajdziesz lecytynę?
Jej źródła to przede wszystkim:
- ryby;
- nabiał;
- zielone warzywa;
- oliwki;
- awokado;
- orzechy;
- pełnoziarniste pieczywo;
- żółtka jaj;
- rzepak;
- soja;
- siemię lniane (napar);
- olej rzepakowy (nierafinowany).
Jej zawartość w produktach spożywczych nie jest jednak zbyt wysoka, dlatego w stanach wzmożonego zapotrzebowania na tę substancję, dietę warto uzupełnić o suplementy diety wysokiej jakości.
Jakie są właściwości i działanie lecytyny?
Lecytyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wykazuje bardzo wiele korzystnych właściwości, m.in.:
- poprawia koncentrację, pamięć i ogólną wydajność mózgu w sytuacjach jego przeciążenia[2],
- przyczynia się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu[3];
- wspiera prawidłową pracę układu nerwowego[4];
- zapobiega uszkodzeniu wątroby[5];
- jest składnikiem bariery chroniącej żołądek przed szkodliwym działaniem kwasów;
- wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia;
- wspomaga regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym;
- uczestniczy we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach z przewodu pokarmowego do krwi;
- stabilizuje nastrój i wspiera codzienne funkcjonowanie osób z demencją i zespołem Alzheimera[6].
Komu przede wszystkim pomoże lecytyna?
Lecytyna stanowi element budulcowy komórek i błon komórkowych w ludzkim ciele, jest niezbędna u każdego człowieka. Jej suplementacja jest jednak szczególnie zalecana osobom:
- pracującym umysłowo i potrzebującym wsparcia wydajności mózgu oraz poprawy koncentracji[7];
- narażonym na długotrwały stres;
- pracującym fizycznie i intensywnie uprawiającym sporty[8];
- spożywających alkohol i leki – lecytyna ma właściwości wspierające wątrobę;
- w podeszłym wieku – gdy funkcjonowanie układu nerwowego jest już niestety gorsze.
Jak dawkować lecytynę?
Dostosowując codzienną dawkę lecytyny, trzeba wziąć pod uwagę zarówno to, jak bogata bądź uboga w nią jest nasza dieta, jak i informacje dołączone do ulotki opakowania danego suplementu. Wynika to m.in. z faktu, że każdy preparat może zawierać różną ilość substancji w jednej tabletce.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na lecytynę?
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na lecytynę to 2– 2,5 g. Może być ono jednak wyższe u osób intensywnie pracujących fizycznie, trenujących bądź uczących się. W takiej sytuacji warto dostarczyć organizmowi większą jej dawkę, np. 3 do 6 g.
Suplementy diety z lecytyną
W przypadku wzmożonego zapotrzebowania na lecytynę dietę warto uzupełnić suplementem diety zawierającym ten związek.
Na rynku dostępna jest zarówno lecytyna w czystej postaci, jak i jako składnik suplementów diety o szerszym działaniu – jak Bodymax Plus.
To suplement diety przeznaczony dla tych, którzy mają potrzebę wsparcia organizmu w stanach wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego, narażenia na stres, a także w sytuacji spadku koncentracji i pogorszenia sprawności myślenia.
W dziennej dawce (rekomendowana ilość to 1 tabletka dziennie) znajduje się aż 50 mg lecytyny. Oprócz tego w skład produktu wchodzą:
- standaryzowany ekstrakt z korzenia żeń-szenia;
- witaminy: A, B6, B12, D, E i C;
- tiamina, ryboflawina, niacyna;
- kwas foliowy, biotyna, kwas pantotenowy;
- magnez, miedź, cynk, żelazo, selen i jod.
Suplement diety Bodymax Plus poprawia samopoczucie, zmniejsza uczucie zmęczenia, dodaje energii oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
Jak długo stosować lecytynę?
Lecytynę można stosować w zależności od potrzeb – przez kilka tygodni, miesięcy, a czasami nawet latami[9]. Jest to kwestia niezwykle indywidualna.
Jeśli jednak potrzebujemy wsparcia jedynie na krótki okres np. w trakcie nauki do egzaminów, zaleca się przyjmować ją przez kilka tygodni, maksymalnie kilka miesięcy.
Są jednak osoby, które zgodnie z zaleceniami lekarza przyjmują lecytynę znacznie dłużej, nawet przez kilka lat. Mowa tutaj w szczególności o pacjentach z objawami demencji czy z chorobami układu nerwowego, na przykład chorobą Alzheimera[10].
Bibliografia:
[1] T. Iwata, Y. Kimora. The effect of various phospholipids on plasma lipoproteins and liver lipids in hypercholesterolemic rats. Journal of Nutritional Science and Vitaminology 1993, tom 39, nr 1.
[2] Lecytyna. Opis profesjonalny. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=503 dostęp: czerwiec 2022.
[3] M. Kucia. Właściwości oraz zastosowanie fosfatydylocholiny roślinnej w medycynie, farmacji i kosmetologii. Kosmetologia Estetyczna 2018, tom 7, nr 1, s. 29-35.
[4] Ibidem
[5] Ibidem
[6] M. I. More, U. Freitas, D. Rutenberg. Positive effects of soy lecithin-derived phosphatidylserine plus phosphatidic acid on memory, cognition, daily functioning and mood in elderly patients with Alzheimer’s Disease and Dementia. Advances in therapy 2014, nr 31, s. 1247-1262.
[7] mp.pl, op. cit.
[8] Ibidem
[9] Ibidem
[10] B. Szczygieł, M. Gaweł, A. Ukleja. Rola wybranych składników odżywczych we wspomaganiu leczenia farmakologicznego choroby Alzheimera. Medycyna Wieku Podeszłego 2014, tom 4, nr 1, s. 7-15.