Gładka, promienna, jędrna, czysta i o zdrowym kolorycie – to skrótowa definicja skóry marzeń. Często jednak pomimo wielu starań efekty nadal nie są satysfakcjonujące. Jak dbać o skórę, by odwdzięczyła się pięknym wyglądem? Sprawdź, czy pamiętasz o wszystkim! 

Pielęgnacja skóry – o tym musisz pamiętać na co dzień

Podstawą do tego, by skóra cieszyła zdrowym i promiennym wyglądem, jest jej codzienna pielęgnacja. Codzienny rytuał pielęgnacyjny skóry twarzy powinien składać się z kilku kroków, niezależnie od tego, czy wykonujesz makijaż, czy nie. 

ABC codziennej pielęgnacji skóry powinno opierać się na:

  • oczyszczaniu – rano i wieczorem warto myć buzię wodą i preparatem dopasowanym do jej potrzeb. Jeśli wykonujesz makijaż, przed myciem buzi koniecznie zrób demakijaż – wówczas wodą i żelem zmyjesz dokładnie resztki kosmetyków i zabrudzeń, jakie pozostały na skórze. Uwaga – nawet jeśli nie robisz makijażu, oczyszczanie jest tak samo potrzebne. W ciągu dnia (i nocy również!) na skórze gromadzi się wiele zanieczyszczeń z otoczenia: kurz, roztocza i pyłki, a także martwy naskórek;
  • tonizowaniu – po każdym kontakcie skóry z wodą należy przetrzeć ją tonikiem lub hydrolatem roślinnym dopasowanym do jej potrzeb. Dzięki temu zostanie przywrócone jej naturalne pH. Skóra będzie wyciszona i lepiej przygotowana na przyjęcie składników odżywczych z preparatów pielęgnacyjnych;
  • nakładaniu serum – nie jest to co prawda obowiązkowy punkt pielęgnacji, jednak zawsze warto go zastosować. Serum jest bowiem bardziej skoncentrowane niż krem, dlatego nakładanie go pod krem wzmacnia jego działanie. Serum warto stosować z jeszcze jednego względu: dopasowane do potrzeb skóry dostarczy jej tych składników, których nie ma w kremie;
  • nawilżaniu – i odżywianiu. Po umyciu i stonizowaniu buzi koniecznie zaaplikuj na skórę odpowiedni krem.

Co jakiś czas (w zależności od rodzaju i potrzeb skóry) konieczne jest złuszczanie martwego naskórka. Jeśli nagromadzi się na powierzchni skóry, utrudni wchłanianie się składników odżywczych z preparatów pielęgnacyjnych, a dodatkowo może blokować ujścia gruczołów łojowych, tym samym powodując powstawanie zaskórników i zapalnych krostek. 

Jakie błędy w pielęgnacji skóry popełniamy najczęściej?

W codziennej pielęgnacji trzymasz się tego rytuału, a pomimo tego skóra nadal nie wygląda tak, jak chcesz? Być może nieświadomie popełniasz jeden z najczęstszych błędów pielęgnacyjnych:

  • używasz zbyt agresywnych kosmetyków – zwłaszcza do oczyszczania i złuszczania skóry. Preparaty na bazie alkoholu i silnych detergentów myjących mogą wysuszać i podrażniać skórę. Im bardziej skóra jest przesuszona, tym bardziej próbuje się „ratować”, przez co wydziela sebum, które zmywasz, bo przecież skóra jest tłusta i się świeci. W ten sposób błędne koło się zamyka, a stan cery stopniowo się pogarsza!
  • stosujesz nieodpowiednie preparaty – nieadekwatne do potrzeb skóry i wieku. Jeśli masz (przykładowo) 25 lat i stosujesz kremy 70+, Twoja skóra wcale nie będzie wyglądać młodziej, ani nie zapobiegniesz jej fizjologicznemu starzeniu się. Dlaczego? Dojrzała cera ma inne potrzeby niż młoda: jest cieńsza i bardziej wiotka, dlatego kremy do dojrzałej skóry mają bogatsze składy i cięższą konsystencję. Skóra „wypije” z niego tylko tyle ile potrzebuje, a reszta pozostanie na twarzy, niepotrzebnie ją obciążając!
  • zaniechanie złuszczania skóry – jak wspomniano już wyżej, regularne pozbywanie się martwego naskórka jest niezbędne do tego, by odświeżyć skórę i umożliwić jej przyswajania składników odżywczych z preparatów pielęgnacyjnych. 

Recepta na to, jak dbać o skórę twarzy na co dzień wydaje się więc całkiem prosta. Warto jednak mieć na uwadze również to, że pielęgnacja zewnętrzna, choć jest bardzo istotna, może nie wystarczyć do tego, by osiągnąć pełen, satysfakcjonujący efekt. O co chodzi?

Piękna skórato nie tylko pielęgnacja zewnętrzna!

Kondycja skóry, włosów i paznokci w dużej mierze jest uzależniona od ich właściwej pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że ich wygląd jest także odzwierciedleniem stanu zdrowia. Matowe, suche i łamliwe włosy, szara i ziemista, zmęczona i przebarwiona cera, a także kruche i giętkie paznokcie mogą być zwiastunem problemów ze zdrowiem. 

W wielu przypadkach pogorszenie się stanu skóry, włosów i paznokci wynika z niedoborów witamin i minerałów w diecie, a ich uzupełnienie rozwiązuje problem i przywraca piękny wygląd. O skórę dbaj więc również od środka! Przyjrzyj się przede wszystkim swojej diecie i odpowiedz sobie na pytanie, czy na Twoje posiłki składają się produkty zawierające przede wszystkim witaminę C i E, a także kolagen i cynk. 

Witamina C i E oraz cynk chronią komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym, a tym samym przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry i pomagają jej zachować młody i promienny wygląd. Kolagen typu II jest głównym białkiem budulcowym skóry. 

W trosce o zdrowie, kondycję i piękny wygląd warto więc uzupełnić codzienną dietę o produkty zawierające te cenne składniki. Można również wzbogacić ją o suplementy diety wysokiej jakości, zawierające optymalne dzienne dawki witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z nich jest Bodymax Siła Piękna – suplement diety w postaci pysznych tabletek musujących, który zawiera kompozycję kolagenu, cynku i witamin, dzięki czemu wspiera utrzymanie właściwej kondycji skóry, włosów i paznokci.