O niektórych ludziach można powiedzieć, że mają w sobie niewyczerpane pokłady siły witalnej. Są też tacy, w przypadku których już na pierwszy rzut oka widać, że posiadają w tym zakresie pewnie niedobory. Nie da się ich zobaczyć gołym okiem, jednak bez żadnych wątpliwości da się wskazać, że coś jest nie tak. Mowa o np. ogólnym osłabieniu, braku siły czy bladej cerze. Czym jest legendarna witalność organizmu? Dlaczego jedni mają jej więcej, a innym jej brak? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z tym zagadnieniem!

Witalność organizmu – co to jest?

Pojęcie sił witalnych towarzyszy ludzkości w zasadzie od zawsze. Terminem tym określa się zasoby ludzkiego organizmu, pozwalające mu funkcjonować w pełni sprawnie. Dobre samopoczucie i energia do wykonywania obowiązków, coś, co pozwala nam wstawać z łóżka z uśmiechem i radośnie wychodzić na spotkanie codzienności – oto właśnie siły witalne.

Witalność wiąże się również z ogólnym cyklem wegetacyjnym przyrody – którego człowiek jest częścią. Tak jak na wiosnę środowisko budzi się do życia – wzrastają trawy, drzewa i kwiaty, a zwierzęta kończą swój zimowy sen – tak i człowiek może zaobserwować, że w tym okresie czuje, jak wstępują w niego „nowe siły”. Czy to magia rytuałów przyrody? Mogłoby się tak wydawać na pierwszy rzut oka, jednak przyglądając się bardziej fizjologii i chemii, możemy zauważyć, że wiosną o wiele częściej niż zimą świeci słońce, a co za tym idzie – nasze organizmy ze zdwojoną mocą wznawiają produkcję witaminy D, wpływającej na ogólny dobrostan naszego ciała, samopoczucie i – mówiąc oględnie – chęci do życia.

Idąc dalej tym tokiem rozumowania, energia witalna będzie pewnego rodzaju metaforą w pełni działającego organizmu człowieka. Takiego, który nie posiada niedoborów substancji odżywczych, i w którym wszystkie organy funkcjonują zdrowo – jak dobrze naoliwiona maszyneria.

Jak zadbać o swoje siły witalne?

Wiesz już, czym jest siła życiowa – wbrew pozorom mało tu metafizyki, za to całkiem sporo fizjologii. Dlatego też wszystkie działania zmierzające ku poprawie witalności, powinny skupiać się dookoła naszego dobrostanu i troski o zdrowie. W tym miejscu warto wspomnieć, że troska ta powinna obejmować oba aspekty naszego funkcjonowania, czyli fizyczną manifestację naszej osobowości – w postaci ciała, jak i umysł – czyli psychikę. Są one ściśle ze sobą związane i kiedy jeden z tych obszarów zaczyna niedomagać, bardzo prawdopodobne jest, że w krótkim czasie zacznie szwankować zdrowie drugiego z nich.

Jak poprawić witalność, by móc cieszyć się zdrowiem i energią życiową przez całe lata?

  • Kondycja fizyczna – znane wszystkim powiedzenie mówi, że „sport to zdrowie”. I nie ma w tym ani grama przesady! Nie chodzi o to, by każdy z nas próbował od teraz w trosce o własny dobrostan dostać się na olimpiadę. Wystarczy, że będziemy regularnie się ruszać. W jakikolwiek sposób. Codzienne spacery z psem, bieganie, tańce, siłownia – jest naprawdę wiele opcji, by zadbać o swoje ciało! Wybierz formę aktywności dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości. Jeżeli przez całe życie miałeś problem, by ruszyć się z kanapy i wejść na czwarte piętro po schodach, to nie zaczniesz od razu biegać maratonów. Nie ma w tym nic złego, ponieważ nasz organizm buduje swoją wydolność i wytrzymałość małymi kroczkami. Pamiętaj o tym i nie zniechęcaj się od razu!
  • Zdrowe odżywianie się – nie trzeba od razu przechodzić na restrykcyjne diety, które wymagają od nas dużo samodyscypliny i godzin spędzanych na przygotowaniu posiłków. Czasem wystarczą drobne zmiany, by poczuć się lepiej. Zacznij od skrupulatnego prześledzenia swoich nawyków żywieniowych. Pamiętaj o tym, że organizm jest jak wielki silnik – jeżeli będziesz wlewać do niego rozcieńczone paliwo, szybko się zepsuje. A części zamiennych dla ciała nie znajdziesz tak łatwo, jak do auta. Spożywanie wartościowych posiłków nie tylko sprawi, że zaczniesz wyglądać lepiej. Zanim to nastąpi, odczujesz ogólne zmiany w swojej energii życiowej – po prostu jej przybędzie!
  • Picie wody – czy wiesz, że dorosły człowiek powinien codziennie wypijać ok. dwóch litrów płynów, by móc prawidłowo funkcjonować? Wraz ze wzrostem poziomu nawodnienia Twojego ciała w niepamięć odejdą dolegliwości takie jak: bóle głowy i mięśni. Poprawi się również kondycja skóry, włosów i paznokci. Wybierając odpowiedni napój, warto zwrócić uwagę na jego wartości odżywcze. Najlepsze dla naszego organizmu są wysokozmineralizowane wody, które dostarczają wszystkich niezbędnych makro i mikroelementów, nieustannie wydalanych przez ciało wraz z potem. Pozytywne efekty picia zdrowej wody zauważysz już w ciągu kilku dni.
  • Rozwój intelektualny – jedzenie wartościowych posiłków ma duże znaczenie, ale równie ważne jest to, czym karmisz swój umysł. Zwróć uwagę na to, ile bodźców bezwiednie dostarczasz do mózgu, chociażby w trakcie porannego scrollowania Internetu. Być może nie wydaje Ci się to ważne, jednak umysł rejestruje każdą dostarczoną do niego informacje. Stąd późniejsze przemęczenie i szum informacyjny w głowie. Dbaj o to, by dostarczać sobie wartościowych treści. Ogranicz czas spędzony na bezmyślnym przeglądaniu mediów społecznościowych i oglądaniu wszystkiego „jak leci” w telewizji. Zamiast tego wybierz dobrą książkę lub czasopismo. Za tę zmianę będą Ci wdzięczne również Twoje oczy.
  • Odpoczynek – praca jest ważna, bo dzięki niej zyskujesz satysfakcję i środki do życia. Nie zapominaj jednak o odpoczynku! Jesteś częścią natury, a nawet ona znajduje czas na to, by położyć się spać wraz z nastaniem jesieni. Myślisz, że zdołasz oszukać jej prawa? Brak regularnych okresów przerwy pomiędzy pracą zemści się na Twoim dobrostanie prędzej czy później. Czas poświęcony na rozwijanie swoich zainteresowań, czy nawet na przysłowiowe „siedzenie i gapienie się w ścianę” nigdy nie jest stracony. Dzięki niemu regenerujesz siły, co przekłada się na większy zapał i chęć do dalszej pracy!
  • Wdzięczność – praktykowanie wdzięczności zdobywa ostatnio coraz większą popularność w sieci. To wartościowy trend! Codziennie poświęć chwilkę na przypomnienie sobie rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Z pewnością takie są, nawet jeżeli w chwili obecnej przeżywasz kryzys. Wyszukiwanie pozytywnych elementów naszego życia, może stać się światłem w dniach największej ciemności. Warto uświadamiać sobie dobre rzeczy, które dzieją się dookoła nas, to działa wzmacniająco i pokrzepiająco. Popularne jest również zakładanie i prowadzenie „dzienników wdzięczności”, w których można wypisać dobre wydarzenia. Jeżeli będziesz miał taki zeszyt, zawsze możesz zerknąć do niego w chwili smutku i znaleźć pocieszenie. Zachowanie równowagi emocjonalnej jest kolejnym ważnym elementem pielęgnacji witalności.
  • Dbanie o zdrowie – regularne badania profilaktyczne, pozwolą na szybką reakcję i wyleczenie choroby, dlatego warto na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia. Nie wszystkie dolegliwości, które dotykają nasze narządy wewnętrzne, dają wyraźne objawy. Sprawdzaj poziom minerałów i witamin. Wspieraj pracę organizmu suplementami diety.

Zachowaj zdrowie i energię życiową na lata!

Chcesz zachować zdrowie i energię życiową na lata? Natura uczy nas, że nie wszystko w cyklu życia da się przewidzieć. Być może praktykowanie wyżej wymienionych sposobów nie uchroni Cię przed wszystkimi niespodziankami, które szykuje Ci los. Z pewnością jednak, przestrzegając powyższych zaleceń, zwiększasz swój dobrostan fizyczny i psychiczny.

Oprócz zdrowego odżywiania się pamiętaj również, aby uzupełnić swoją dietę w suplementy. Spróbuj np. Bodymax Plus, który zmniejsza uczucie zmęczenia, dodaje energii, poprawia samopoczucie oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bodymax Plus jest dla każdego, kto prowadzi intensywny tryb życia i potrzebuje uzupełnić swoją dietę w niezbędne witaminy i minerały.