Jeżeli czytasz ten artykuł, to z pewnością znasz to pojawiające się w środku dnia uczucie. Nagły spadek energii w ciele – jak w telefonie komórkowym. Zupełnie tak, jakby mózg wysłał Ci sygnał: „pozostało 5% baterii. Podłącz ładowarkę, albo odłączymy zasilanie”. W takich sytuacjach wystarczy tylko na chwilę zamknąć oczy, by utracić na dobre kontakt z rzeczywistością. Ucięcie sobie krótkiej drzemki u niektórych zdaje się tylko pogarszać sytuację. Skąd się to bierze? Jak sobie z tym poradzić? Wyjaśniamy.
Z fizjologicznego punktu widzenia senność to zjawisko o ściśle określonych funkcjach. Z jednej strony pełni rolę informacyjną: sygnalizuje, że siły organizmu są już na wyczerpaniu i przydałby mu się odpoczynek. Z drugiej strony, spowalnia jego funkcjonowanie, umożliwiając nam zaśnięcie. Patrząc z tej perspektywy, nie jest to stan patologiczny.
Trudności zaczynają się w momencie, w którym zaczynamy odczuwać ciągłe zmęczenie i senność, nawet jeżeli nie ma ku temu obiektywnych przesłanek.[1]
Przyczyny senności w ciągu dnia
Co może być przyczyną zasypiania na siedząco w samym środku wykonywania służbowych obowiązków? Być może po prostu nasza praca nie jest dla nas specjalnie interesująca. Zanim jednak udamy się po poradę do lekarza, przyjrzyjmy się naszym codziennym przyzwyczajeniom. W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka bardzo ważną rolę pełni rytm dobowy. To znaczy, że dla naszego ciała ma znaczenie to, czy chodzimy spać i budzimy się o stałych porach.
Z pewnością da się zauważyć, że po całym tygodniu wczesnego wstawania do pracy, nawet w sobotę – kiedy człowiek ma ochotę dłużej pospać – mózg automatycznie wybudza nas o mniej więcej tej samej porze. Tak właśnie działa wewnętrzny zegar biologiczny, który posiada każda żywa istota na tej planecie. Wszelkie odstępstwa od normy zaburzają jego pracę, w związku z czym rozregulowany organizm może zacząć domagać się odpoczynku w samym środku ważnego szkolenia.
Istnieje też szereg innych, poważniejszych przyczyn nadmiernej senności. Warto wprowadzić do swojej diety suplementację witamin, a senność w ciągu dnia, powinna przestać nam dokuczać. Jeżeli jednak uzupełnienie poziomów składników odżywczych nie przyniesie efektów – warto udać się na konsultację z lekarzem. Przyczyna bowiem może leżeć w groźniejszych schorzeniach, takich jak depresja, problemy z krążeniem, anemia bądź inne choroby.[2]
Jak pozbyć się senności w ciągu dnia?
W poprzednim akapicie wspomniano już w sposób pośredni o dwóch najważniejszych sposobach na senność. To właśnie regulacja zegara biologicznego i systematyczna kontrola poziomu witamin i składników mineralnych, pozwolą poradzić sobie z sennością na dłuższą metę – jeżeli jego przyczyną nie jest choroba.
Z doraźnych środków pomóc w pokonaniu wzmożonej senności mogą:
- spacery na świeżym powietrzu – jeżeli w trakcie pracy czujesz, że już dłużej nie wytrzymasz i zaraz zaśniesz tak, jak siedzisz: idź się przejść. Nawet krótkotrwałe przebywanie na zewnątrz dotlenia mózg i sprawi, że odzyskasz siły do dalszej pracy. Jeżeli nie masz możliwości wyjścia na zewnątrz – chociaż otwórz okno i wywietrz pomieszczenie, w którym przebywasz;
- oderwanie się od komputera – chociaż na pięć minut odwróć wzrok od monitora i popatrz za okno, albo w ścianę. Daj odpocząć oczom zmęczonym nieustannym światłem bijącym z ekranu;
- kilka szybkich ćwiczeń – nawet odrobina ruchu, która wychodzi poza zwyczajowe przeciągnięcie się, pozwoli ciału się rozruszać i pobudzi krew do szybszego krążenia. Nie zostaliśmy stworzeni do spędzania ośmiu godzin dziennie przy biurku, ruch powinien być niezbędnym elementem naszego życia.
W awaryjnych sytuacjach zawsze możesz wypić mocną i słodką herbatę lub kawę. Pomoże również szklanka zimnej wody lub jakiekolwiek inne działanie, które wyrwie Cię z odrętwienia. Jeżeli jednak chcesz na dobre pożegnać się z nadmierną sennością i zmęczeniem – tylko zmiana trybu życia pomoże Ci na dłuższą metę.
Co robić, kiedy sposoby na senność nie działają?
Zdrowo się odżywiasz, sypiasz wystarczającą ilość godzin i przestrzegasz regularnych pór zasypiania i pobudek, a mimo to nadmierna senność w ciągu dnia towarzyszy Ci nieustannie? Na początku rozpocznij suplementację. Dzięki niej uzupełnisz brakujące witaminy i minerały w organizmie. Sprawdź Bodymax Plus, który zmniejsza uczucie zmęczenia, dodaje energii, poprawia samopoczucie oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Warto również wybrać się do lekarza, który zleci Ci odpowiedni pakiet badań krwi. Być może w Twoim przypadku trzeba będzie wprowadzić leczenie. Warto korzystać z usług specjalistów, aby poprawić swój dobrostan!
[1] https://www.researchgate.net/profile/Adam-Wichniak/publication/242254861_Zasady_rozpoznawania_i_leczenia_bezsennosci/links/570e852408aecd31ec9a7e6e/Zasady-rozpoznawania-i-leczenia-bezsennosci.pdf
[2] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/lista/115587,przyczyny-nadmiernej-sennosci