Witamina B1, inaczej tiamina, ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz układu krążenia człowieka. Odgrywa również kluczową rolę w procesach metabolicznych, m.in. jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu glukozy. Jakie jeszcze właściwości ma witamina B1? Wyjaśniamy!
Spis treści:
- Co to jest tiamina?
- Właściwości witaminy B1
- Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1
- Źródła witaminy B1
- Niedobór witaminy B1
- Nadmiar witaminy B1
Co to jest tiamina?
Tiamina (witamina B1) to rozpuszczalna w wodzie substancja, która bierze udział w wielu kluczowych dla zdrowia procesach. Co ciekawe, była pierwszą witaminą z grupy B, która została zidentyfikowana przez naukowców.
Warto wspomnieć, że jako pierwszy witaminę B1 wyekstrahował z otrębów ryżowych polski biochemik Kazimierz Funk. Sztuka ta udała mu się w 1911 roku[1].
Tiamina jest niezbędna dla prawidłowego przekształcania pożywienia w energię. Umożliwia wytwarzanie cząsteczek ATP, biorących udział w komórkowym transporcie energii[2].
Właściwości witaminy B1
Witamina B1 jest konieczna nie tylko w procesie produkcji energii, ale również w znacznej części procesów metabolicznych. Wspiera powstawanie acetylocholiny (jednego z neuroprzekaźników), który wpływa na prawidłową pracę mózgu i całego układu nerwowego.
Ma ponadto właściwości neuroprotekcyjne – pomaga w rozwoju osłonek mielinowych, otaczających nerwy. Umożliwia prawidłowe przekazywanie informacji pomiędzy nerwami a mięśniami, w tym również mięśniem sercowym, wspierając prawidłową pracę serca.
Tiamina ma też właściwości antyoksydacyjne – wspiera organizm w zwalczaniu wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia się komórek[3].
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1 zależne jest od płci i wieku[4]. Zgodnie z Normami Żywienia dla populacji Polski, opracowanymi przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) rekomendowane dzienne spożycie powinno wynosić w przypadku kobiet 1,1 mg, a w przypadku mężczyzn 1,3 mg. Warto dodać, że dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią dzienne spożycie tiaminy powinno być wyższe i wynosić odpowiednio 1,4 mg i 1,5 mg.
Dla zapewnienia prawidłowej, dziennej podaży witaminy B1 należy w pierwszej kolejności zadbać o urozmaiconą dietę.
Można też skorzystać z suplementu diety Bodymax Plus. Produkt zawiera nie tylko tiaminę, ale także inne cenne witaminy z grupy B oraz mikroelementy, wspierające kluczowe procesy zachodzące w organizmie człowieka.
Źródła witaminy B1
Największe stężenie witaminy B1 można znaleźć w otrębach i kiełkach zbóż. Również drożdże mogą się pochwalić sporą zawartością tiaminy.
Wśród innych produktów spożywczych znaczące ilości tej witaminy można znaleźć w:
- soczewicy czerwonej;
- nasionach słonecznika;
- kaszy gryczanej i jaglanej;
- czerwonym mięsie (wołowina i wieprzowina);
- orzechach;
- roślinach strączkowych;
- jarmużu;
- szparagach;
- ziemniakach;
- kalafiorze.
Organizm ludzki potrzebuje ciągłego dostarczania witaminy B1, ponieważ nie jest w stanie jej magazynować.
Niedobór witaminy B1
Ze względu na istotne funkcje, jakie pełni w organizmie witamina B1, jej niedobór może przynieść przykre konsekwencje. Łatwe wydalanie tiaminy z moczem sprawia, że do niedoborów może dojść dość szybko, jeśli zbyt mała ilość witaminy B1 będzie dostarczana z pożywieniem.
Przyczyny niedoboru tiaminy
Najczęstszym powodem niedoboru witaminy B1 jest zbyt mała podaż produktów będących jej źródłem.
U pewnych grup można zaobserwować zwiększone wydalanie witaminy B1. Są to[5]:
- osoby intensywnie uprawiające aktywność fizyczną;
- osoby starsze w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego lub fizycznego;
- pacjenci po operacjach bariatrycznych.
Do niedoboru tiaminy może prowadzić również[6]:
- długotrwały stres;
- przyjmowanie leków diuretycznych
- zażywanie suplementów ze skrzypem polnym.
Sięganie po używki (papierosy, alkohol) oraz zbyt duże spożycie herbaty i kawy także przyczyniają się do powstania niedoborów witaminy B1 w organizmie.
Objawy niedoboru tiaminy
Do najczęściej spotykanych objawów niedoboru witaminy B1 należą[7]:
- skurcze i bóle mięśni;
- przewlekłe zmęczenie;
- spadek libido;
- zaburzenia ze strony układu krążenia (tachykardia, rozrost mięśnia sercowego, obrzęki kończyn);
- problemy trawienne (wymioty, nudności, brak apetytu, spadek masy ciała).
Skutki niedoboru tiaminy
Przewlekłe niedobory witaminy B1 mogą prowadzić do takich chorób jak[8]:
- choroba beri-beri;
- zespół Wernickego-Korsakowa;
- demencja;
- zaburzenia widzenia, a w skrajnych wypadkach nawet całkowita utrata wzroku;
- depresja i zaburzenia lękowe;
- niedożywienie.
Nadmiar witaminy B1
Do nadmiaru witaminy B1 w organizmie dochodzi niezwykle rzadko, ze względu na fakt, że nadprogramowe ilości tiaminy wydalane są wraz z moczem. Pewne efekty uboczne nadmiaru można zaobserwować wyłącznie przy długotrwałej nadmiernej podaży tej witaminy.
Przyczyny nadmiaru tiaminy
Najczęstszą przyczyną zbyt wysokiego stężenia witaminy B1 w organizmie jest długa i nadmierna suplementacja. Zdarza się również, że wyniku pewnych schorzeń np. upośledzenia funkcji nerek organizm może nie radzić sobie z właściwym wydalaniem witaminy B1.
Objawy nadmiaru tiaminy
Długotrwale podwyższone stężenie witaminy B1 może prowadzić do następujących objawów[9]:
- drżenie mięśni;
- zawroty głowy;
- arytmie serca;
- reakcje alergiczne.
Skutki nadmiaru tiaminy
Nadmiar tiaminy może powodować podwyższenie ciśnienia krwi albo prowadzić do nadciśnienia[10]. Dlatego tak ważne jest, aby nie przekroczyć odpowiedniego dawkowania witaminy B1, a w razie wątpliwości skonsultować ewentualną suplementację ze specjalistą.
Bibliografia:
[1] Stachoń M., Lachowicz K., KAZIMIERZ FUNK – NAUKOWIEC NA MIARĘ NASZYCH CZASÓW, [na:] „kosmos.icm.edu.pl”, http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2017/515.pdf
[2] Tylicki A., Siemieniuk M., Tiamina i jej pochodne w regulacji metabolizmu komórek Thiamine and its derivatives in the regulation of cell metabolism, „Postepy Hig Med Dosw (online)” t. 65 (2011), https://phmd.pl/api/files/view/26183.pdf.
[3] B. Polegato, Pereira A.G., Azevedo P., i in., Role of Thiamin in Health and Disease. [na:] „Nutrition in clinical practice : official publication of the American Society for Parenteral and Enteral Nutrition”, https://www.semanticscholar.org/paper/Role-of-Thiamin-in-Health-and-Disease.-Polegato-Pereira/491e20d0441346d3a3af5dcfb8c69f38b521ab50, 2019 r.
[4] Normy żywienia dla populacji Polski https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf
[5] Napiórkowska E., Thiamine: overview of history of discovery, mechanism of action, role and deficiency, t. 21 nr 3 (2023), DOI: https://doi.org/10.56782/pps.159, https://prospects.wum.edu.pl/index.php/pps/article/view/159.
[6] Napiórkowska E., op. cit.
[7] Ibidem
[8] Publishers Panel [na:] „Phmd.pl”, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141884&language=pl, 2023 r.
[9] Phmd.pl, op. cit.
[10] Medicover Hospitals, Six Possible Side Effects Of Vitamin B Overdose | Medicover Hospitals [na:] „Best Hospitals in India | Medicover Hospitals”, https://www.medicoverhospitals.in/articles/vitamin-b-overdose, 2021 r.