Zdrowie jest ważne dla seniora, ponieważ pozwala mu cieszyć się dobrą kondycją nawet po 60-tym roku życia. Warto, by starsze osoby szczególnie zadbały o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i sen. Troska o siły witalne i poprawę ogólnego samopoczucia wpływa na jakość życia seniorów. Na co powinien zwrócić uwagę senior, chcąc zachować witalność i zdrowie?
Spis treści:
Zdrowie seniora – na co senior powinien zwrócić uwagę?
O zdrowie należy dbać przez całe życie już od najmłodszych lat. Kondycja zdrowotna odgrywa kluczową rolę w codzienności starszych ludzi. Nie zawsze jednak wiedzą oni, w jaki sposób powinny o siebie zadbać.
Niektóre schorzenia są typowe dla seniorów, dlatego niezwykle istotne są regularne badania i profilaktyka. Znaczenie ma również zdrowy tryb życia, który pozwala cieszyć się lepszym samopoczuciem.
Ryzyko rozwoju chorób
O zdrowie osób starszych powinni zadbać nie tylko oni sami, ale również najbliżsi, ponieważ często to oni zauważają pierwsze oznaki chorób.
Najbardziej typowymi schorzeniami dla podeszłego wieku są:
- nadciśnienie tętnicze;
- cukrzyca;
- choroby neurodegeneracyjne, jak Alzheimer[2];
- zaćma;
- osteoporoza[1].
Zdarzają się także problemy z układem pokarmowym, w tym z jelitami. Może pojawić się również demencja, a także depresja, którą ciężko zauważyć i zdiagnozować.
Jak zadbać o zdrowie seniora? Profilaktyka
W dbaniu o zdrowie seniora bardzo ważna jest profilaktyka. W ten sposób można zapobiec rozwojowi wielu chorób.
Współczesna medycyna stale się rozwija, dzięki czemu średnia życia wydłuża się. Należy jednak pamiętać, że utrzymanie seniora w zdrowiu nadal może stanowić wyzwanie dla lekarzy.
1. Zbilansowana dieta
Seniorzy często mają problem z regularnym jedzeniem. Ich dieta często nie jest dobrze zbilansowana, zawiera zbyt duże ilości węglowodanów i cukru. Piramida żywienia dla osób starszych powinna być wyznacznikiem prawidłowego komponowania posiłków.
W diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistego pieczywa i chudego mięsa. Jedzenie warto urozmaicić dodatkiem świeżych ziół. Należy jednak ograniczyć spożycie słodyczy, domowych wypieków, soli czy przetworzonej żywności.
Istotne są także stałe pory jedzenia. Osoby w podeszłym wieku często mają słabszy apetyt, dlatego małe porcje spożywane częściej są dla nich lepszym rozwiązaniem niż całodzienne głodówki. Należy jednak pamiętać, że sposób odżywiania należy dostosować indywidualnie do każdego.
2. Odpowiednie nawodnienie organizmu
Osoby starsze często mają problem z właściwym nawodnieniem organizmu. Dziennie powinny one wypijać ok.2 litrów płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Warto, aby miały przy sobie małą butelkę, w szczególności na spacerach czy podczas zakupów.
Niekiedy seniorzy nie lubią smaku zwykłej wody. Rozwiązanie może stanowić dodanie do niej elektrolitów. Mogą być one domowej roboty lub gotowe, dostępne w każdej aptece.
Wzbogacają one smak wody, a także uzupełniają organizm o niezbędne witaminy i mikroelementy, które są tracone podczas upałów, wysiłku fizycznego czy braku odpowiedniego nawodnienia.
3. Regularne badania
U osób starszych zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych chorób lub schorzeń. U osób po 60 roku życia mogą pojawić się także choroby metaboliczne, które wymagają odpowiedniego leczenia.
Zdrowie dla seniora jest ważne, dlatego badania profilaktyczne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku, a w sytuacji pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów nawet częściej.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dolegliwości takie jak: utrata przytomności, nagły spadek masy ciała, pogorszenie widzenia, obrzęki kończyn, powiększenie brzucha czy liczne złamania kości.
4. Aktywność fizyczna
Okazuje się, że wiek może nie być przeszkodą w sporcie. Regularna aktywność fizyczna jest wskazana dla każdego, nawet dla seniorów. Niektórzy jednak często z niej rezygnują z powodu zmęczenia.
Warto więc sięgnąć po witaminy na bazie żeń-szenia Bodymax Vital 50+, które pomagają utrzymać witalność i zdrowe kości.
Należy jednak pamiętać, że rodzaj sportu powinien być dopasowany do możliwości. Już codzienne spacery są w stanie pozytywnie wpłynąć na cały organizm seniora. Osoby starsze równie często wybierają jazdę na rowerze, pływanie, nordic walking czy bieganie.
Ważne, aby senior miał zapewnioną codzienną, odpowiednią dawkę ruchu.
5. Zdrowy sen i odpoczynek
Osoby starsze powinny zwrócić uwagę na swój odpoczynek. Ważne, aby sen był nieprzerwany i trwał zalecane 6-7 godzin. Seniorzy często cierpią na bezsenność oraz bezdech senny. Istotne jest, by omówić takie dolegliwości z lekarzem.
6. Kontakty towarzyskie
Przebywanie w towarzystwie osób w podobnym wieku jest ważne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Warto znaleźć sobie grupę ludzi o podobnych zainteresowaniach, dzięki czemu łatwiej będzie nawiązać relacje.
7. Trening mózgu
Codzienny trening mózgu może uchronić przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer.
Seniorzy powinni rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle oraz czytać. Dobrym pomysłem jest także nauka języków obcych czy nabywanie nowych umiejętności.
8. Odpowiednia suplementacja na witalność
Witaminy w codziennej diecie osób starszych są niezwykle ważne dla ich organizmów. Powinny być dostarczane wraz z jedzeniem. Niestety nie zawsze jest to możliwe.
Dlatego można wprowadzić odpowiednią suplementację w postaci preparatów dedykowanych dla seniorów np. Bodymax Vital 50+.
Bibliografia:
[1] Kulik, T. B., Janiszewska, M., Piróg, E., Pacian, A., Stefanowicz, A., Zonierczuk-Kieliszek, D., & Pacian, J. (2011). Sytuacja zdrowotna osób starszych w Polsce i innych krajach europejskich. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 17(2).
[2] https://www.webmd.com/alzheimers/guide/preventing-dementia-brain-exercises