Kto z nas nie cieszy się na nadejście wiosny? Po kilku miesiącach chłodu, szarugi i krótkich dni wszystko dookoła zaczyna powoli budzić się do życia. My zasadniczo też, jednak… nie zawsze! Spodziewasz się przypływu energii i poprawy nastroju wraz z pierwszymi oznakami wiosny, jednak zamiast tego czujesz przede wszystkim brak energii i zapału do czegokolwiek, a najczęstszą towarzyszką codzienności jest senność? Możliwe, że to objawy przesilenia wiosennego. Co to jest i jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy!
Przesilenie wiosenne – co to jest?
Koniec zimy i początek wiosny to czas, który powinien przynosić radość i nową energię. W końcu kończy się okres spędzania większości czasu w domu i minimalnej aktywności poza nim. Pogoda się poprawia, dzień staje się coraz dłuższy, pojawia się pierwsza roślinność, a ptaki budzą rankiem wesołym śpiewem. Tymczasem zamiast przypływu energii odczuwasz… jej spadek? Nie tylko Ty!
Na przełomie tych pór roku wiele osób dosięga przesilenie wiosenne. Co to takiego? W ten sposób określa się objawy towarzyszące zmianom: pogody, ciśnienia, rytmu dobowego, a nawet funkcjonowania hormonów.
Dlaczego przesilenie wiosenne wpływa niekorzystnie na człowieka?
Zmiany klimatyczne sprawiają, że od lat nie obserwuje się już typowego przedwiośnia, które było czasem adaptacji organizmu do zmian. Coraz częściej przejście z zimy w wiosnę ma charakter nagły – jednego dnia pogoda jest typowo zimowa, a za kilka dni budzimy się już wiosną w pełnej krasie. Takie szybkie zmiany mogą rozregulować funkcjonowanie organizmu, a objawy, które temu towarzyszą, mogą skutecznie zdezorganizować normalne funkcjonowanie. To właśnie nazywamy przesileniem wiosennym.
Objawy przesilenia wiosennego
Jeśli na przełomie zimy i wiosny odczuwasz:
- brak sił;
- brak motywacji do działania;
- senność;
- problemy ze snem;
- kołatanie serca;
- problemy z koncentracją;
- szybsze zmęczenie fizyczne i psychiczne niż dotychczas;
- uczucie niewyjaśnionego niepokoju;
- poczucie zbyt szybko uciekającego czasu,
prawdopodobnie dosięgnęło Cię właśnie przesilenie wiosenne, zwane również zmęczeniem wiosennym. Zwykle jest to stan przejściowy i po okresie adaptacji, który trwa przeważnie od kilku do kilkunastu dni, kondycja psychiczna i fizyczna wraca do normy. Jeśli jednak ten czas znacznie się przedłuża, wykonaj badania – być może za samopoczucie odpowiadają niedobory witamin lub stan chorobowy![1]
Jak poprawić sobie nastrój i dodać energii wiosną?
Okres przesilenia wiosennego można po prostu przeczekać – zwykle nie trwa bardzo długo. Jeśli jednak nie masz sił i nie możesz pozwolić sobie na spadek formy i wydajności, możesz wesprzeć swój organizm w prosty sposób.
1. Zadbaj o odpowiednią ilość komfortowego snu
Efektywny wypoczynek to podstawa do tego, by czuć się dobrze i mieć siłę do działania. Jakość snu ma także znaczący wpływ na nastrój kolejnego dnia. Przed snem przewietrz pokój, zjedz również lekką kolację. Jeśli czujesz się rozdrażniony i wiesz, że możesz mieć przez to problemy ze snem, weź relaksującą kąpiel i wypij ziołowy napar (np. z melisy lub rumianku).
2. Stopniowo zwiększaj swoją aktywność fizyczną poza domem
Początkowo zapewne nie będzie Ci się chciało, jednak warto się przełamać. Powoli przyzwyczaisz swój organizm do większej ilości czasu poza domem, a jednocześnie poprawisz nastrój.
3. Jedz lżejsze posiłki i urozmaicaj dietę
Jesienią i zimą większość czasu spędzamy w domu, a ograniczony dostęp do owoców i warzyw sezonowych sprawia, że dieta może być mało zróżnicowana, a tym samym mogą pojawić się niedobory cennych składników odżywczych. Lekkie posiłki sprawią, że poczujesz się lżej, a wzbogacenie menu o owoce, warzywa i zieleninę poprawi samopoczucie i wpłynie korzystnie na zdrowie.
4. W okresie przesilenia wiosennego wspieraj swój organizm dodatkowymi źródłami witamin i minerałów
Pomogą uzupełnić niedobory i wesprzeć organizm w walce ze zmęczeniem i spadkiem wydajności: zarówno fizycznej, jak i mentalnej. Jednym z produktów, który w zdrowy sposób pobudzi Cię do działania, jest Bodymax Przypływ Energii. To kompozycja składników, które zmniejszają uczucie zmęczenia, przywracają energię , wspomagają aktywność fizyczną oraz psychiczną, a także układ odpornościowy. Tabletki musujące Bodymax Przypływ Energii zawierają ekstrakt z żeń-szenia i kofeinę, a także witaminy (B6, B12, C) i minerały (magnez, cynk). Bodymax Przypływ Energii to suplement diety dla osób, które potrzebują zastrzyku energii![2]
[1] https://assets.researchsquare.com/files/rs-1336514/v1_covered.pdf?c=1644425434
[2] A. Leszczyńska, Anatomia Zdrowia Jak kompleksowo zadbać o ciało, umysł i duszę, Wydawnictwo kobiece, 2019