Raport z badania Bodymax

Jak pokazują wyniki „Badania poziomu energii Polaków Bodymax” brak energii wśród Polaków jest zjawiskiem powszechnym.

Aż 64% z nas odczuwa go kilka razy w tygodniu. Staje się ono bardzo dokuczliwe, jeśli przybiera stan odczucia permanentnego, a prawie co piąty Polak jest pozbawiony energii. Co trzecia osoba określa swój poziom zmęczenia jako wysoki, a jest to wynikiem nadmiaru obowiązków zarówno w pracy, jak i w domu oraz małej ilości snu. Mamy coraz mniej czasu na załatwienie wszystkich piętrzących się spraw, nie wspominając już o czasie wolnym wyłącznie dla siebie. W efekcie nie mamy siły na aktywny odpoczynek, który pomógłby nam się zregenerować. I tak wpadamy w „pętlę zmęczenia” nieustanne nadrabianie zaległości i utrzymywanie tempa nie pozwala nam zwolnić, odpocząć i powoduje coraz większe wyczerpanie.

Raport zmęczenia

Kim są osoby najbardziej zmęczone

Najbardziej zmęczoną grupą są ludzie młodzi, do 44 rż. wśród których znajduje się sporo aktywnych zawodowo rodziców. Kobiety bywają częściej zmęczone i mają mniej czasu dla siebie niż mężczyźni, co jest wynikiem licznych obowiązków domowych pozostających na ich głowie. Za to mężczyźni pracują trochę więcej i dłużej, później wracają więc do domu.

Jako naród pracujemy bardzo dużo:

 • Prawie 14 z nas pracuje ponad 5 dni w tygodniu
 • Ponad 13 dłużej niż 8 godzin dziennie
 • Przeciętny tydzień pracy trwa u nas ok 45 godzin.
Diagram 1

Niestety co trzeci badany nie reaguje przerwą na brak energii i kontynuuje pracę. Jest to domeną osób przemęczonych — wolą sięgnąć po kawę czy inne środki wspomagające by dokończyć zadanie, niż zrobić sobie przerwę odpocząć. Co ciekawe, to właśnie osoby najbardziej przemęczone najrzadziej idą na urlop. A nawet jak już się na to zdecydują, nie jest to wypoczynek dłuższy niż tydzień.

Diagram 2

 • Nie potrafią zachować zdrowego balansu, pozwalającego im na regenerację
  i powrót do pełni sił.
 • Osoby takie również gorzej i krócej śpią oraz są bardziej zestresowane.
 • Osoby przemęczone wykazują chęć wypoczywania w sposób aktywny, nie mają na to jednak energii.
 • 44% z nich nie podejmuje żadnej aktywności w czasie wolnym.

Spada ich energia życiowa i pogarsza sę stan zdrowia, o które przestają dbać. Za to w pracy nadal starają się być jak najbardziej efektywni zapominając a sobie.

Badanie „Diagnoza zmęczenia Polaków-Bodymax” wyłoniło 5 typów osobowości.
Są wśród nich:

typ1

Przemęczeni

26% respondentów

czyli Wyczerpanie Bezurlopowcy,

którzy muszę przeformatować harmonogram działań i zmíeníć radykalnie nawyki. Właśnie oni powinni pomyśleć o dodatkowej pracy.., na rzecz odzyskiwania energii.

typ1

Znużeni

23% respondentów

czyli Przytłoczeni monotonią,

potrzebują motywacji i narzędzi ułatwiających odnalezienie odpowiedniej formy aktywności.

typ1

Osłabieni

20% respondentów

czyli Tęskniący za energią,

w którch trzeba obudzić nadzieję na jej odzyskanie.

typ1

Zmęczeni

17% respondentów

czyli Zestresowani Zawodowcy,

Przerosła ich trochę własna wielozadaniowość. Powinni na chwilę zwolnić, by wprawić się w najlepszy dla swojego organizmu rytm wysiłkowo-regeneracyjny. W ich przypadku to taka mała rezygnacja na rzecz wielkich działań.

typ1

Wypoczęci

15% respondentów

czyli Nastrojeni na energię/Pozytywnie Zbalansowani

Z pomysłem na energię — szczęśliwcy nastawieni na sukcesy w maratonie życia. Znaleźli dobre tempo i są otwarci na dobre podpowiedzi. Chcą pielęgnować dobre nawyki. Warto kopiować ich styl.

Jak powinniśmy wypoczywać, by organizm najlepiej się zregenerował?

Jak pokazuje badanie, odpoczynek pasywny nie daje pożądanych rezultatów osobom przemęczonym. Organizm przyzwyczajony do działania na pełnych obrotach nie potrafi się regenerować podczas bezczynnego leżenia na kanapie przed TV.

 • Nawet sen nie daje pożądanego ukojenia, bo aż 5% badanych jasno stwierdza, że budzi się z uczuciem zmęczenia!
 • Prawie 23 osób skarżących się na brak energii odczuwa je dotkliwie już przed końcem pracy. Po powrocie do domu i uporaniu się ze wszystkimi obowiązkami po prostu nie ma na nic siły, co też psuje humor, bo na wiele rzeczy chcieliby mieć ochotę.
 • Jako najlepszą formę wypoczynku badani wskazali jazdę na rowerze czy długie spacery, jednak ciężko im znaleźć siły na taką aktywność.
 • Spotkanie i zabawa w gronie przyjaciół to też doskonała forma relaksu, jednak aż 41% badanych ograniczyło kontakty towarzyskie z powodu uciążliwego zmęczenia.
Diagram 3

Zdecydowana większość badanych odczuwa brak energii i nie ma świadomości, że są inne i lepsze sposoby niż kawa czy odpoczynek pasywny, by dodać sobie energii. Z jednej strony zależy im na zdrowiu (stąd wyrzuty sumienia przy czwartej filiżance kawy i chęć jazdy na rowerze),a z drugiej nie mają czasu zadbać o siebie na należytym poziomie, np.uzupełniając dietę w odpowiednie składniki. Środki doraźne dają krótkotrwaly efekt, który przy takim trybie życia będzie ledwie zauważalny. Ze zmęczeniem należy walczyć w sposób zdrowy bezpieczny dla organizmu, Należy zadbać o prawidłową dietę i ruch fizyczny co przerwie „pętlę zmęczenia” bo sprawi, że organizm odzyska siły na zdrowe aktywności.

Diagram 4

Z pomocą może przyjść Bodymax,zawierający wyciąg z żeń-szenia GGE®, który dodaje energii na zdrowym i zrównoważonym poziomie. Żeń-szeń, zwany także „korzeniem życia”, zmniejsza brak energii i przywraca energię, wspomaga sprawność fizyczną i umysłową oraz naturalne sily obronne organizmu.
Stosując Bodymax regularnie już po ok. 2 tygodniach można zauważyć efekty. Wielu konsumentów chwali sobie sposób, w jaki składniki preparatu dodają energii — sprawia, że na więcej rzeczy mamy ochotę, bo czujemy się lepiej. Dodatkowo żeń-szeń wspomaga sprawność umysłową, co owocuje lepszą efektywnością w pracy. Bodymax sprawi, że łatwiej będzie zmienić styl życia na zdrowszy, pojawią się chęci do aktywnego odpoczynku, nierzadko w gronie przyjaciół.

Bodymax